Wszędzie chemia

Stanisław LemUzupełniliśmy Twój organizm, wykorzystując najlepsze, sprawne, dostateczne, takie organy (niepotrzebne skreślić), jakie mieliśmy do dyspozycji. Gwarantujemy Ci sprawność owych organów na przeciąg roku, sześciu miesięcy, kwartału, trzech tygodni, sześciu dni (niepotrzebne skreślić).

Był to fragment informacji dla pacjenta, który przeczytał Ijon Tichy  w krótkiej powieści Stanisława Lema Kongres futurologiczny. Właściwie nie wiadomo, czy przeczytał, bo mogła to być halucynacja. Chyba, że tylko zdawało mu się, że zdaje mu się, że to halucynacja. Ijon Tichy znalazł się bowiem w świecie rządzonym chemokratycznie, gdzie rozpuszczone wszędzie substancje chemiczne tworzą w mózgach mieszkańców zupełnie nową rzeczywistość.

Jeśli taka wymyślona rzeczywistość kojarzy Wam się z przeglądem mody i gadżetów na rok 1999 pt. The Matrix, to nie jest to tylko halucynacja. W Kongresie futurologicznym mamy nawet znany z tego filmu chwyt z wyborem dwóch pigułek różnych kolorów, choć w trochę innym kontekście. Co więcej, to nie jedyny utwór Lema, z którego zrzynali twórcy Matrix. W rozszerzonym wydaniu zbioru innych wspomnień Ijona Tichego – Dzienników gwiazdowych – jest opowiadanie  o profesorze który zbudował trzy maszyny, którym wydaje się, że są osobami i które żyją w spreparowanym przez naukowca świecie. Nawet pomysł z déjà vu jako przejawu „błędu w Matriksie” był stąd zerżnięty.

Polecam Kongres futurologiczny nie dlatego, że jest podobny w tematyce do The Matrix, ale dlatego, że charakteryzują go cechy, których ów film nie ma, mianowicie poczucie humoru, wielowarstwowość i nieidiotycznosć. W 150 stronicowej książce dzieje się tyle, że mogłem spokojnie zdradzić w pierwszym akapicie ważny element fabuły, a nie zepsuje to lektury. I o ile Matrix zestarzał się już w roku 2000, to napisany w 1970 roku Kongres pozostaje niepokojąco aktualny – w szczególności dotyczący terroryzmu początek książki.

Stanisław Lem najbardziej znany jest z poważnej powieści o oceanie-organizmie pt. Solaris. Na początek polecam jednak przeczytać krótki, lekki i przyjemny Kongres futurologiczny. Jeśli to się spodoba, to można przejść do Dzienników gwiazdowych. A potem już nie ma odwrotu.

W torebkach dziewczyny noszą refutal i dawainy (piosenka z 2039 r.)

Recki i oceny na lubimyczytać.pl

Zdjęcie z Wikimedia Commons

Reklamy

3 comments

 1. witam, tu mnie jeszcze nie było… Stansiława Lema poznałem dzięki opowiadaniu „Niezwyciężony” (! zwłaszcza walka z maszyn z..materią! oraz wyprawa po członków załogi), a właściwie dzięki niemu twórczosć autora weszła mi do głowy na stałe. Nie jestem pewien czy w innych opowiadaniach to I.Tichy występuje jako główny bohate.r, ale zapadło mi w pamięć też opowiadanie, która zaczyna się mniej więcej tak:

  „wstawaj!!!” (po gwałtownym szarpnięciu przebudziłem się)… po czym zbudzony kapitan statku widzi pochyloną nad sobą… swoją twarz/ swego sobowtóra.

  ps. „Niezwycieżony” jest częścią zbioru opowiadań. Dziennik Gwiazdowy też czytałem, możłiwe, że to drugie opowiadanie właśnie stąd pochodzi.
  To zdjęcie Lema, też wykorzystałem! – (robiłem plansze. znani pisarze) pozdrawiam

 2. przy okazji science fiction – dziedzina która kojarzy się z lemem…polecam książke (którą znalazłem z posłowiem naszego pisarza – SL – czy lubił?),
  U B I K – bo o niej mowa, to moja pierwsza Filipa Dick’a, niezłe rysunki****DOMENA GATUNKU****gdzie tytułowy Ubik jest tajemniczym preparatem, który pojawia się jako środek (na wszelkie ubytki/pigułka szczęścia); świat przyszłości, w którym właściwości PSI, telepatyczne są elementem biznesu, i w wysokiej cenie.
  Fabuła: właśnie pracownik takiej firmy, zostaje wysłany
  ze współpracownikami na Lune… gdzie na skutek
  pewnych zdarzeń cofają się oni w czasie…do lat
  30. Istotną część fabuły stanowi Moratorium – miejsce, w którym żywi mogą porozumiewać się ze swoimi Zmarłymi bliskimi…

 3. gdy skonczylam czytac „Solaris” to mi sie smutno zrobilo, ze to juz koniec, a Lema poznalam od bajek robotow, a potem do niego wrocilam przez „Katar”, jak tylko znajde to przeczytam to co poleciles 🙂
  pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s